את בעמוד: מחלות ילדים חיסון חצבת חזרת אדמת - MMR


חיסון חצבת חזרת אדמת - MMR

MMR הוא חיסון משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת. ילדים מקבלים בד"כ את חלקו הראשון של החיסון בסביבות גיל 13 חודשים ואת חלקו השני בכיתה א'

מהו החיסון?
מתי ניתן?
האם החיסון יעיל?
הוראות מיוחדות.
תופעות לוואי.

מהו חיסון חצבת חזרת אדמת?
החיסון ניתן על ידי זריקה ומונע הידבקות בשלושת המחלות הבאות:

  • חצבת- יכול לגרום לדלקות אוזניים, דלקת ריאות, פירכוסים ודלקת קרום המח. המחלה יכולה להיות קטלנית
  • חזרת- יכול לגרום לדלקת קרום המח, שיכול לגרום לחירשות. המחלה עלולה לגרום לדלקת בלבלב  המובילה לכאבים, בחילה והקאות. בקרב בנים המחלה יכולה לפגום באשכים ולגרום לעקרות
  • אדמת- בד"כ מחלה מינורית. אולם, יכולה להזיק לנשים בהריון. אם אישה נדבקת באדמת במהלך 10 השבועות הראשונים של ההיריון הדבר יכול לגרום לבעיות בעובר. הבעיות יכולות לכלול בעיות בלב, עיוורון, חירשות ופגיעה במח. המחלה גם יכולה לגרום להפלות. אם אישה נדבקת במחלה בין שבועות 10 עד 16, עדיין יכולה להיות פגיעה בעובר אולם הסיכון קטן יותר.
  • החיסון נמצא בשימוש כ 30 שנה ביותר מ 100 מדינות והוכח כי כמעט כל מי שחוסן בצורה נכונה מוגן כנגד מחלות אלו, אך למרות שילדים מחלימים מחצבת, חזרת ואדמת כל מחלה יכולה להיות לא נעימה ובעלת תוצאות רציניות.

מתי ניתן החיסון?
החיסון ניתן לילדים, שמקבלים חיסון ראשון בערך בגיל 13 חודשים. חלק שני של החיסון ניתן בכיתה א' כדי לכסות ילדים שלא הגיבו לחיסון הראשון.
תינוקות מגיל שישה חודשים יכולים לקבל את החיסון מוקדם אם נחשפו למישהו עם חצבת. הדבר יכול למנוע את הדבקות התינוק במחלה ולמנוע התפרצות של חצבת. במקרה כזה, צריך לתת את החיסון תוך 3 ימים מהמגע עם האדם החולה. רצוי להיוועץ עם הרופא במקרה שתינוקך נחשף למחלה.
לעיתים ניתן החיסון לצעירים לאחר בית ספר ולפני הצבא אם לא קיבלו עדין את שני החיסונים.

לא מסוכן לקבל את החיסון יותר מפעם אחת, לכן, אם לא זכור לך אם קיבלת את החיסון או לא כדאי להתייעץ עם הרופא.

האם החיסון יעיל?
החיסון הראשון מעניק הגנה ל- 90 עד 95% מהאוכלוסייה נגד חצבת וחזרת ו-97 עד 99% הגנה נגד אדמת. זה אומר שמתוך 100 איש שקיבלו את החיסון עד 95 איש יהיו מחוסנים נגד חצבת וחזרת ועד 99 יהיו מחוסנים נגד אדמת.
מתוך המעטים שלא הגיבו בפעם הראשונה, 9 מתוך 10 יקבלו הגנה נגד שלושת המחלות לאחר המנה השנייה. ילדים שהיתה להם תגובה נמוכה בפעם הראשונה יקבלו הגנה נוספת.
מאז שהחיסון הוצג בבריטניה בשנת 1988, מספר הילדים שחולים בחצבת, חזרת ואדמת ירד. השימוש בחיסון הוריד גם את מספר התינוקות שנולדו עם מומים כתוצאה מאימהות שחלו באדמת במהלך ההיריון.

הוראות מיוחדות
רוב האנשים יכולים לקבל את החיסון, אולם יש כאלה אשר עדיף שלא יקבלו את החיסון:

  • אנשים שנוטלים תרופות שמפחיתות תגובת המערכת החיסונית, או במצב שבו פעילות  המערכת החיסונית ירודה כתוצאה ממחלה כמו סרטן או איידס אנשים אלו, רצוי שלא יחוסנו.
  • כל מי שחווה תגובה אלרגית לג'לטין או לאנטיביוטיקה נאומיצין רצוי שלא יחוסן.
  • חשוב לחכות ולא לקבל מיד את החיסון אם חוסנת עם חיסון חי אחר בארבעת השבועות האחרונים.
  • לכל מי שיש חום רצוי לחכות שיעבור לפני קבלת החיסון. זה לא יחמיר את המחלה, אבל זה יקשה על אבחון תופעות הלוואי.
  • רצוי לא לקבל את החיסון אם את בהריון.


תופעות לוואי
אין אפשרות להבטיח הימנעות מוחלטת מתופעות לוואי כאשר מדובר בחיסונים , לכן ישנם ילדים שכן מושפעים מתופעות הלוואי. אולם, אלו נדירים ביותר לאחר החיסון הראשון ועוד יותר לאחר החיסון השני.
שלושת הוירוסים בחיסון פועלים בזמנים שונים ויכולים לגרום לתופעות הלוואי כשהם מתחילים לעבוד.
החלק של החצבת מתחיל לעבוד אחרי 6 עד 10 ימים לאחר החיסון. לילדך יכול להיות חום, פריחה וחוסר תיאבון.
אחד מתוך כל 1000 מחוסנים יכול לסבול מפרכוסים כתוצאה מהחום. אולם הפרכוסים כתוצאה מחצבת הם אחד לכל 200 ילדים שמקבלים את המחלה.
זה נדיר, אבל ילדך יכול לקבל תופעות של חזרת (חום ובלוטות נפוחות) כשלושה שבועות אחרי החיסון כשהחזרת מתחילה לפעול.
ילדים יכולים לקבל פריחה או סימנים שנראים כמו שטפי דם קטנים שישה שבועות מקבלת החיסון, אולם גם זה מאוד נדיר. זה יכול להיגרם גם מהחצבת וגם מהאדמת בחיסון. קחו את הילד לרופא אם אתם מבחינים  בפריחה שכזו.
פחות מילד אחד למיליון מפתח את דלקת המח לאחר החיסון. אולם אם ילד שלא חוסן מקבל חצבת הסיכוי גבוה יותר בין אחד ל-200 לאחד מ5000.
תופעות הלוואי של החיסון הם בד"כ חלשים, ויותר חשוב, הם חלשים יותר מהתופעות הבעייתיות בקבלת אחת המחלות. אולם, אם אתה חושש לתסמינים של ילדך, פנה לרופא.

אלרגיה לביצים והחיסון
החיסון נעשה תוך שימוש בחלבון שקשור לביצים. מחקרים מראים שהחיסון בטוח כמעט לכל הילדים, גם לאלו שיש אלרגיות רציניות לביצים.
אם ילדך סובל מאלרגיה רצינית לביצים, ניתן לבקש לחסן אותו בבית חולים, אם יש צורך.

אוטיזם ומחלות מעי
יכול להיות ששמעת על קישור החיסון לאוטיזם או מחלות מעי. אולם, יש מחקרים מדעיים רבים שמבוססים על תיעוד של מיליוני חיסונים, שמראים שאין קשר בינם.
קשר בין החיסון לאוטיזם הוצע לראשונה בשנת 1998 כשקבוצת רופאים פרסמה מאמר על 12 ילדים אוטיסטיים שסבלו גם מבעיות מעי. הם הציגו תיאוריה שבעיות במעי כתוצאה מהחיסון יכולות לגרום לבעיות בהתפתחות המח. החוקרים לא הוכיחו את התיאוריה שלהם ואף ציינו במאמר כי הם לא הוכיחו את הקשר בין אוטיזם והחיסון. אולם, תשומת הלב של התקשורת גרמה להבנה שיש קשר. הדבר גרם להורים שילדיהם נולדו אחרי 1999 להחליט לא לתת להם את החיסון. ילדים אלו הם בסיכון ללקות במחלות בטיולים בחו"ל או במצב של מגיפה. בדוק עם רופאך במקרים בהם אתה לא בטוח לגבי חיסון ילדך.
אם לילדך יש אוטיזם, בד"כ תתחיל להבחין בסימנים כשהם בני שנה או שנתיים. מכיוון שהחיסון ניתן בזמן זה קל להבין מדוע הורים מסוימים רואים קשר.
נראה כי מספר האנשים האוטיסטים גדל בעשרים השנים האחרונות, אולם, מקובל לחשוב שזה בגלל שרופאים היום יותר מודעים למצב ויכולים להכיר ולאבחן לעיתים יותר קרובות.

חיסון יחיד
שום מדינה לא ממליצה על חיסון יחיד לעומת החיסון המורכב. יש מספר סיבות לכך שהחיסון לא ניתן בנפרד.
• ילדים יצטרכו הרבה יותר זריקות (6 בסה"כ) שזה פחות נעים בגלל הכאב ושש אפשרויות לתופעות לוואי.
• פחות ילדים יקבלו את כל החיסונים הנדרשים ובכך יתגברו המחלות של חצבת, חזרת ואדמת.
• יכול להיות איחור לפני שהילד יהיה מחוסן לחלוטין ובכך יישארו ילדים חשופים למלות לזמן ארוך יותר.
חיסונים יחידים לא עברו בדיקות של משרד הבריאות ולא עברו בדיקות יעילות.

מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
חשמלית או ידנית? כך תבחרי את משאבת החלב שלך נשים רבות מגלות בתחילת דרכן כאימהות...
כיום, ישנה מודעות גוברת לחשיבות ההשקעה במוצרי התינוקות השונים, אשר חשובים לנוחות...
הכי נקראים
הנקראים ביותר
עמוד הבית (248504 כניסות)
מה תמצאו באתר ילד ? כתבות ומידע חשוב בנושאים הריון, לידה, תינוקות, הורות ועוד....
__404__ (86851 כניסות)
Bad karma: we can't find that page! You asked for , but despite our computers looking very hard, we could not find it. What happened ? the link...
החזה של כל אשה מתחיל להשתנות כבר בתחילת ההריון ולהתכונן לקראת בוא התינוק. למה...
לידה רגילה (9010 כניסות)
ללידה רגילה שלושה שלבים: השלב הראשון נמשך עד פתיחה של 10 ס"מ. השלב השני נמשך מהפתיחה...