את בעמוד: ילד- עמוד הבית


שאלות ותשובות

מתי צריך להתארגן כשרוצים לשמור או לתרום את הדם הטבורי?
רצוי שההורים יצרו קשר עם בנק הדם הטבורי או החברות שלוקחות תרומות לפחות שישה שבועות לפני תאריך הלידה המשוער. אם ההורים בחרו בנק פרטי תשלח להם ערכה כדי שהמיילדת תאסוף את הדם הטבורי. המחירים משתנים בהתאם לטווח שימור היחידה.
אין עלות כשתורמים את הדם הטבורי. אולם, אפשרות זו אינה בכל מקום.

מדוע לשקול איחסון הדם הטבורי בבנק פרטי?
הורים שבמשפחתם היסטוריה של מחלות גנטיות מסוימות כמו אנמיה חמורה, בעיות במערכת החיסון וסוגי סרטן מסויימים, רצוי שישקלו את היתרונות המשפחתיים באיחסון הדם הטבורי בבנק פרטי.
 
 
מה הסיכוי שבעתיד התינוק יצטרך לקבל טיפול עם הדם הטבורי שלו?
יש סיכוי נמוך מאוד שילד יצטרך להשתמש בדם הטבורי שלו (יש הערכה שהסיכויים הם 1:2700). אם הילד יצטרך השתלת תאי גזע, התאים שלו הם בד"כ לא בטוחים או היעילים ביותר כמקור לתרומת תאי גזע, במיוחד במקרים של סרטן אצל ילדים או מחלות תורשתיות אחרות.
 
 
איך נאסף הדם הטבורי?
הדם הטבורי נאסף מיד לאחר הלידה (עד 10 דקות מהלידה עצמה). התהליך כלל לא מפריע ללידה או תהליך הלידה. ניתן לאסוף את הדם הטבורי לאחר לידה רגילה או לידה קיסרית.
בתי החולים שונים יכולים להשתמש בשיטות שונות לאיסוף הדם הטבורי. בד"כ מוחדרת מחט לוריד שבחבל הטבור שמנקז את הדם לתוך שקית דם. זה יכול להיעשות לפני או אחרי יציאת השילייה. האיסוף לוקח פחות מעשר דקות.
דם טבורי שתורמים נשלח למעבדה שם הוא מטופל נגד דלקות ובעיות נוספות. הדם מוקפא ומאוכסן. דם טבורי שמאוחסן לשימוש המשפחה בעתיד נשלח לבנק הפרטי לעיבוד.

האם יש ממה לחשוש באיחסון ושמירת הדם הטבורי?
יש מספר חששות. לא כל החברות הן חברות מוסדרות. אין עדין הנחיות גלובליות לאיסוף ושימור דם טבורי, אז יש חששות לגבי בקרת איכות.

האם השתלת תאי גזע של דם טבורי הוא עדיין בשלב הניסוי?
כיום, השתלה של תאי גזע של דם טבורי כבר לא נחשב כניסויי. מחקרים משנת 2005 מראים שתאי גזע של דם טבורי הם תחלופה מתאימה לתאי גזע של מח עצם או תאי גזע מדם לטיפול בלוקמיה, לימפומה, אנמיה אפלסטית ומחלות תורשתיות של מערכת החיסון והמערכת המטבולית. אולם, מחקרים נוספים צריכים להתבצע כדי לבדוק אם תאי גזע של דם טבורי או תאי גזע של מח עצם טובים יותר לטיפול במחלות באנשים מגדלים שונים.
השימוש בתאי גזע של דם טבורי הוא עדין חדש. ב-1988 חוקרים צרפתיים בצעו את ההשתלה המוצלחת הראשונה של תאי גזע של דם טבורי. תאי גזע של תינוק חדש ניתנו לאחיו בן ה-5 עם בעיית אנמיה חריפה. מאז, ההשתלה של תאי גזע של דם טבורי מקרובים או מתורמים בוצע בהצלחה ביותר מ7000 אנשים בעולם.
מספר מחקרים גדולים הראו שתרומת תאי גזע של דם טבורי שלא מקרובים היא אפשרות מקובלת לחולים (מבוגרים וילדים) שלא נמצא להם תורם מח עצמות מתאים. אחוזי ההשרדות של של חולים הוא שווה בקבלת דם טבורי או מח עצם.
חוקרים גם בודקים אם תאי גזע של דם טבורי יתפתחו לתאים נוספים חוץ מתאי דם. זה יתן אפשרות לטיפול במחלות נוירולוגיות כמו אלצהיימר, פרקינסון, טרשת נפוצה ופגיעות בחוט השדרה נוסף על מחלות אחרות כגון סוכרת. אם יוכח שדם טבורי היה מוצלח בטיפול בבעיות אלו ההמלצות לאיחסון דם טבורי יתרחבו.
מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
חשמלית או ידנית? כך תבחרי את משאבת החלב שלך נשים רבות מגלות בתחילת דרכן כאימהות...
כיום, ישנה מודעות גוברת לחשיבות ההשקעה במוצרי התינוקות השונים, אשר חשובים לנוחות...
הכי נקראים
הנקראים ביותר
עמוד הבית (253620 כניסות)
מה תמצאו באתר ילד ? כתבות ומידע חשוב בנושאים הריון, לידה, תינוקות, הורות ועוד....
__404__ (87128 כניסות)
Bad karma: we can't find that page! You asked for , but despite our computers looking very hard, we could not find it. What happened ? the link...
MMR הוא חיסון משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת. ילדים מקבלים בד"כ את חלקו הראשון של החיסון...
החזה של כל אשה מתחיל להשתנות כבר בתחילת ההריון ולהתכונן לקראת בוא התינוק. למה...