את בעמוד: שימור דם טבורי שימור דם טבורי


שימור דם טבורי

מהו שימור דם טבורי?
מה זה בעצם שימור דם טבורי? מה הוא בכלל דם טבורי, ומה הקשר בינו לבין חיסונים וריפוי של מחלות שונות? לפני שנסביר על דם טבורי ועם שימורו, נסביר קצת על גוף האדם. הגוף שלנו בנוי מתאים רבים לאין ספור. יש תאי דם, יש תאי עור, יש תאים של איברים פנימיים ועוד ועוד. במרבית המחלות - מדובר בפגיעה בחלק מאותם תאים. יש מחלות שקל מאד לרפא, ויש מחלות שהן קשות יותר, ובהן אנחנו צריכים למצוא תחליף של ממש לתאים הפגועים. יש מקרים שבהם השתלה של איבר חדש, בהחלט יכולה לפתור את הבעיה. אבל מה עושים במקרה שבו צריך לדוגמא להחליף את תאי הדם? כאן בדיוק נכנס לתמונה הנושא של דם טבורי. שימור דם טבורי מאפשר לנו ליצור מעין בנק של תאים, שמוכנים תמיד לשימוש ולהחלפה. איך זה עובד?
 
השיטה של שימור דם טבורי
דם טבורי כשמו כן הוא - דם שנלקח מהטבור. אבל מאיזה טבור בדיוק? דם טבורי נלקח מטבורו של התינוק שנולד, כמספר שניות בודדות לאחר הלידה. מה היתרון של דם טבורי? מדובר למעשה בתאי גזע, שיש להם מעין יכולת לחקות את התאים שאליהם הם מוצמדים. כלומר - מדובר בתאים שיכולים אחר כך להחליף תאים רבים אחרים שהם פגומים. בתחילת הדרך, שימור דם טבורי נעשה בעיקר כדי להחליף תאי דם. ככל שהטכנולוגיה שלנו מתקדמת והמחקר הרפואי מתקדם, אנחנו מגלים כי שימור דם טבורי יכול לתת מענה לעוד מגוון רחב של מחלות. כבר היום חוקרים את ההשפעה של דם טבורי על מחלות עצבים שונות כמו פרקינסון. בודקים אף את היכולת של דם טבורי להתגבר על מחלות לב שונות ואף על מחלת הסוכרת. 
יצוין, שיש מקורות נוספים של תאים גזע. תרומת מח עצם היא סוג של תחליף של דם טבורי. אולם מכיוון שמדובר בתרומה של אדם בוגר - חייבת להיות התאמה מושלמת בין התאים (בגלל זה כמעט תמיד התורם יהיה בן משפחה קרוב כמו אח, הורה או ילד). מקור נוסף של תאי גזע הוא דרך עוברים אשר נפטרו, אולם באופן טבעי נושא זה הוא שנוי במחלוקת. שימור דם טבורי לעומת זאת הוא פעולה חוקית לחלוטין.
 
מי מבצע שימור דם טבורי?
שימור דם טבורי יכול להתבצע בשתי דרכים - או דרך מרכזים ציבוריים או בבנקים פרטיים. אם בחרתם לתרום דם טבורי לגופים ציבוריים, עליכם לדעת כי הדם לא ישמר במיוחד בשבילכם. מצד שני - הפרוצדורה עצמה לא עולה כסף, וכמובן שבמידת הצורך תהיה לכם עדיפות מסוימת אם תצטרכו לקבל תרומה של דם טבורי. חשוב לציין, כי אדם שצריך תאי גזע, יכול לקבל דם טבורי גם אם הוא לא שלו. 
היתרון של בנקים פרטיים לעומת זאת, הוא בכך שהדם נשמר במיוחד עבור הילד שנולד - ואף בני המשפחה שלו יוכלו להשתמש בו בעתיד.
 
 
עוד בנושא
מאמרים קשורים
שני מחקרים נפרדים שפורסמו במגזין "Cell Transplantation" מראים כי השתלת תאי גזע שנלקחו מדם...
השתלת תאי גזע מדם טבורי דורשים פחות התאמה בין התורם לנתרם. בהשתלת מח עצם נחוצה...
תאי גזע של הדם הטבורי משמשות היום לטיפול במספר מחלות מסכנות חיים ומשחקות תפקיד...
בנק החיים הוא מתקן שמאחסן דם טבורי לשימוש עתידי. מאמצע שנות ה90 התפתחו...
דם טבורי (978 כניסות)
דם טבורי הוא דם שנשאר בשלייה ובחבל הטבור לאחר הלידה. הדם הטבורי נלקח מחבל הטבור...
מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
חשמלית או ידנית? כך תבחרי את משאבת החלב שלך נשים רבות מגלות בתחילת דרכן כאימהות...
כיום, ישנה מודעות גוברת לחשיבות ההשקעה במוצרי התינוקות השונים, אשר חשובים לנוחות...
הכי נקראים
הנקראים ביותר
עמוד הבית (257922 כניסות)
מה תמצאו באתר ילד ? כתבות ומידע חשוב בנושאים הריון, לידה, תינוקות, הורות ועוד....
__404__ (87563 כניסות)
Bad karma: we can't find that page! You asked for , but despite our computers looking very hard, we could not find it. What happened ? the link...
MMR הוא חיסון משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת. ילדים מקבלים בד"כ את חלקו הראשון של החיסון...
החזה של כל אשה מתחיל להשתנות כבר בתחילת ההריון ולהתכונן לקראת בוא התינוק. למה...