את בעמוד: שימור דם טבורי שלבים שונים בהליך שימור דם טבורי


שלבים שונים בהליך שימור דם טבורי

הליך שימור דם טבורי הוא הליך רפואי ומדעי הכולל מספר שלבים חיוניים. בשלב ראשון מתבצע איסוף דם טבורי על ידי המיילדת לאחר סיום הלידה ויציאת התינוק אל אוויר העולם. איסוף דגימת הדם מתבצע לפני יציאת השלייה באמצעות ניקוז של הדם אל תוך שקית איסוף מיוחדת. פעולת האיסוף לצורך שימור דם טבורי מתבצעת ללא כל התערבות בהליך הלידה הטבעי, ללא ניסיון להגדיל את כמות הדם, היא איננה חודרנית ואיננה מסוכנת מכל בחינה שהיא, לרך הנולד או לאם. לאחר סיום הליך איסוף הדם הוא מועבר למעבדה של בנק דם מקצועי לצורך ביצוע שלב שימור דם טבורי.

שימור דם טבורי – שלב עיבוד דגימת הדם
לאחר הגעת דגימת הדם אל מעבדות הבנק, היא עוברת תהליכי עיבוד שונים שבסופם ניתן להקפיא אותה למשך שנים ארוכות על ידי הליך שימור דם טבורי, שיאפשר שימוש בדגימה בעת הצורך. שימור דם טבורי, הכולל את שלב העיבוד של הדגימה, מתבצע במעבדה ייעודית ומיוחדת תוך שימוש במכשירים טכנולוגיים המיועדים במיוחד עבור שימור דם טבורי. במעבדה ניתן להכשיר את הדגימה לקראת ההקפאה ולשמור על איכותה גם למשך יותר מ- 20 שנה.
שימור דם טבורי – ספירה, מיון וסטריליזציה
שלב הכנת הדגימה כולל גם הקטנה של נפח הדם שנאסף והוצאת מרכיבים שונים מתוכו. לאחר הקטנת הנפח מבוצעת בדגימה בדיקה מיקרוביולוגית מיוחדת במטרה לוודא שהדגימה היא סטרילית ומתאימה עבור שימור דם טבורי. בנוסף לכך, לקראת הליך שימור דם טבורי יעיל, נספרת גם כמות תאי הדם הלבנים שבדגימה.

שימור דם טבורי – פיצול הדגימה
לאחר הפרדת תאי הגזע מדגימת הדם ולאחר שלב הסטריליזציה, מוכנסים התאים לתוך שקית הקפאת שימור דם טבורי מיוחדת. השקית מאפשרת פיצול של הדגימה לשני חלקים כדי שלאחר שלב שימור דם טבורי ניתן יהיה להשתמש בעתיד בדגימה יותר מפעם אחת, במידה ויהיה צורך. שקית הפלסטיק המיועדת עבור שימור דם טבורי היא שקית מיוחדת העמידה בפני טמפרטורות נמוכות מאוד. שקית הדגימה נשמרת בתוך תא הקפאה מיוחד ממתכת, כאשר פרטי הזיהוי של התינוק ושל האם מוטבעים עליה. בשלב זה, כולל שימור דם טבורי הכנסה של תא המתכת לתוך מיכל חנקן נוזלי מיוחד, בו הוא נשאר למשך שנים עד למועד השימוש.

שימור דם טבורי בהקפאה עמוקה
לצורך שימור דם טבורי והבטחת איכותו גם לאורך זמן יש להקפיאו בטמפרטורה נמוכה ביותר. תהליך שימור דם טבורי והקפאתו נעשה בהדרגה, בהתאם לתקנים חדשים ובינלאומיים ולא באופן קיצוני ומהיר העלול לפגוע באיכות הדגימה. שימור דם טבורי והקפאתו נעשים בתוך מערכת סגורה והרמטית שאיננה חשופה לכול גורם חיצוני או להפסקות חשמל העלולות להתרחש. הליך שימור דם טבורי כולל גם חיבור למערכת ממוחשבת שמטרתה להתריע על כל בעיה במשך כל שעה משעות היממה.


 

עוד בנושא
מאמרים קשורים
שני מחקרים נפרדים שפורסמו במגזין "Cell Transplantation" מראים כי השתלת תאי גזע שנלקחו מדם...
השתלת תאי גזע מדם טבורי דורשים פחות התאמה בין התורם לנתרם. בהשתלת מח עצם נחוצה...
תאי גזע של הדם הטבורי משמשות היום לטיפול במספר מחלות מסכנות חיים ומשחקות תפקיד...
בנק החיים הוא מתקן שמאחסן דם טבורי לשימוש עתידי. מאמצע שנות ה90 התפתחו...
דם טבורי (978 כניסות)
דם טבורי הוא דם שנשאר בשלייה ובחבל הטבור לאחר הלידה. הדם הטבורי נלקח מחבל הטבור...
מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
חשמלית או ידנית? כך תבחרי את משאבת החלב שלך נשים רבות מגלות בתחילת דרכן כאימהות...
כיום, ישנה מודעות גוברת לחשיבות ההשקעה במוצרי התינוקות השונים, אשר חשובים לנוחות...
הכי נקראים
הנקראים ביותר
עמוד הבית (257924 כניסות)
מה תמצאו באתר ילד ? כתבות ומידע חשוב בנושאים הריון, לידה, תינוקות, הורות ועוד....
__404__ (87563 כניסות)
Bad karma: we can't find that page! You asked for , but despite our computers looking very hard, we could not find it. What happened ? the link...
MMR הוא חיסון משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת. ילדים מקבלים בד"כ את חלקו הראשון של החיסון...
החזה של כל אשה מתחיל להשתנות כבר בתחילת ההריון ולהתכונן לקראת בוא התינוק. למה...