את בעמוד: לידה ניתוח קיסרי


ניתוח קיסרי


ניתוח קיסרי הוא מצב בו מיילדים את התינוק דרך חתך בחלק התחתון של הבטן והרחם ולא דרך צוואר הרחם.
המאמר הבא עוסק:
•    בסיבות לניתוח קיסרי.
•    איך מבוצע ניתוח קיסרי.
•    מה לצפות אחרי הניתוח הקיסרי.

זכרו שכל אשה שונה מרעותה ולכן התוצאה של הניתוח תלויה במצבה הספציפי של כל אחת. מאמר זה אינו מהווה תחליף לידע המקצועי של המיילדת או רופא הנשים הבקיאים בנתונייך האישיים, לכן לאחר הקריאה מומלץ לדון בכל שאלה שיש לך בצורה פתוחה וגלויה עם רופא נשים .

הניתוח מבוצע רק לאחר שרופא מיילד שקל את כל הפרמטרים המעורבים בהריון והחליט שרצוי לבצע ניתוח קיסרי. הסימנים לנחיצות הניתוח הקיסרי יכולים להופיע בכל זמן במהלך ההיריון. ברוב המקרים, הצורך בניתוח קיסרי מתגלה רק בזמן הלידה, לפעמים בשלבים המוקדמים ולפעמים רק לאחר זמן.

מתי נדרש לבצע ניתוח קיסרי?

הימצאותם של מספר תנאים במהלך ההיריון או הלידה יכולים להצריך ניתוח קיסרי:

להלן חלק מהתנאים בהם נדרש לבצע ניתוח קיסריinfertility_causes.jpg:

 • לידה ארוכה או לא יעילה- כאשר הלידה מתארכת מסיבות שונות, כולל צירים לא מספקים של הרחם יש צורך בניתוח קיסרי להאצת תהליך הלידה.
 • שלייה נמוכה- המצב הזה מתרחש כאשר השלייה ממוקמת נמוך ברחם ויש סיכוי שהיא תחסום לחלוטין את צוואר הרחם. המצב הזה ימנע מהתינוק להתקדם בתעלת הלידה ויכול לגרום לדימום רציני.
 • הפרדות השלייה- לפעמים, השלייה יכולה להתנתק בפתאומיות מקיר הרחם לפני לידת התינוק דבר שיגרום לאימא לדמם  ולתינוק לדופק לא רגיל.
 • חוסר פרופורציה- המצב הזה מתרחש כאשר ראש התינוק גדול מידי או שתעלת הלידה של האימא צר מידי כדי לאפשר לידה וגינאלית.
 • מנח לידה לא רגיל- במקרים מסוימים התנוחה של התינוק ברחם יכולה להיות מסוכנת במצב של לידה רגילה. המצב הזה קורה כשהתינוק במנח עכוז (טוסיק או רגליים קודם) או מנח צד (כתף או צד קודם).
 • צניחת חבל טבור- המצב הזה מתרחש כאשר חבל התבור יוצא לפני התינוק במהלך לידה רגילה. במצב הזה התינוק יכול להיחנק מחבל הטבור במהלך הלידה או לחסום את היציאה של התינוק במהלך לידה וגינאלית.
 • מצוקת עובר- אם לתינוק יש דופק מאוד איטי או מאוד מהיר, האטה של הדופק או דופק שלא משתנה יהיה מומלץ להאיץ את הלידה ע"י ביצוע ניתוח קיסרי.
 • בעיות רפואיות- יכול להיות שלאימא יש בעיה רפואית כמו סוכרת, הרפס וגינאלי, לחץ דם גבוה, מחלת לב, רעלת הריון או ציסטות וגידולים בשחלות או ברחם שיכולים להיות מסוכנים במהלך הלידה גם לאם וגם לתינוק.
 • לידה מרובת עוברים- לפעמים בלידה מרובת עוברים כמו תאומים ושלישיות ניתוח קיסרי יהיה בטוח יותר (במיוחד אם אחד או יותר מהתינוקות נמצאים במנח בעייתי).
 • ניתוח קיסרי קודם- בעבר, אישה שילדה בניתוח קיסרי בלידה אחת הייתה צריכה ללדת בניתוח קיסרי גם בלידות הבאות. אולם, היום, יש הערכה שעד 60% מהנשים שילדו בלידה קיסרית יכולות ללדת בהצלחה בלידה וגינאלית רגילה. יש לדון באפשרות ללידה עוקבת רגילה עם רופא מיילד.
 • מומים בלידה- לתינוקות מסוימים עם מומים שמאובחנים באולטרא סאונד יש תוצאה טובה יותר כשהם נולדים בניתוח קיסרי. כדאי לדבר על הסכנות והיתרונות עם רופא מיילד.


ניתוח קיסרי הם לא שוללים אפשרות ללידה רגילה למרות שכל אחת מהסיבות הנ"ל יכולה להמליץ על .

קצת על הניתוח

יש הערכה שניתוח קיסרי מתבצע בערך באחת מכל חמש לידות בארצות הברית. ברוב המקרים התהליך לא נחשב מסוכן או בעייתי. בעוד סוג ההרדמה שבה משתמשים במהלך ניתוח קיסרי תלוי במצב האם והתינוק, ברוב המקרים מבצעים הרדמה שדרתית או אפידורל כדי להרדים את אזור הבטן והרגליים. שתי האפשרויות ישאירו את האם ערה ללא תחושת כאב. לפעמים תתבצע הרדמה מלאה שתאפשר לאם להיות תחת הרדמה אם מומלץ.
יש שתי אפשרויות חיתוך בניתוח קיסרי: החיתוך המאונך- חיתוך מהטבור לקו הערווה והחיתוך המאוזן ("חיתוך ביקיני") לאורך קו שיער הערווה. לאחר החיתוך הראשוני המנתח בד"כ יבצע חיתוך ברחם בנקודה נמוכה יותר. הרופא המיילד בד"כ יוציא מהחתך את התינוק ואת השלייה מהרחם. החתך ברחם נתפר, והבטן נתפרת באותה הדרך של ניתוחים אחרים.

התאוששות

השהייה בבית חולים לאחר ניתוח קיסרי יכול להיות בין שלושה לחמישה ימים. מעודדים את רוב היולדות לצאת מהמיטה יום לאחר הניתוח או קודם, ויכולות לשוב לפעילות רגילה תוך 4 עד 6 שבועות.


מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
חשמלית או ידנית? כך תבחרי את משאבת החלב שלך נשים רבות מגלות בתחילת דרכן כאימהות...
כיום, ישנה מודעות גוברת לחשיבות ההשקעה במוצרי התינוקות השונים, אשר חשובים לנוחות...
הכי נקראים
הנקראים ביותר
עמוד הבית (257921 כניסות)
מה תמצאו באתר ילד ? כתבות ומידע חשוב בנושאים הריון, לידה, תינוקות, הורות ועוד....
__404__ (87563 כניסות)
Bad karma: we can't find that page! You asked for , but despite our computers looking very hard, we could not find it. What happened ? the link...
MMR הוא חיסון משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת. ילדים מקבלים בד"כ את חלקו הראשון של החיסון...
החזה של כל אשה מתחיל להשתנות כבר בתחילת ההריון ולהתכונן לקראת בוא התינוק. למה...