את בעמוד: פוריות חוסר פריון - עקרות


חוסר פריון - עקרות

מהן הדרכים העיקריות לטיפול בעקרות?

טיפולי פוריות מחולקים לשלוש קטגוריות:

 • טיפול תרופתי להגברת הפוריות- ניתן להשתמש בנפרד או בשיתוף עם שיטות אחרות.
 • טיפולים כירורגים- משתמשים בשיטה זו כשנמצאה הסיבה לעקרות ויש אפשרות לתיקון בעזרת ניתוח.
 • סיוע בהתעברות- כולל מספר שיטות כגון: הזרעה (IUI), הפריה חוץ גופית (IVF), החדרת ביצית/זרע (GIFT) והזרקת זרע לתוך הביצית (ICSI). פירוט השיטות להלן.

טיפול תרופתי להגברת הפריון

התרופות משמשות בעיקר לעזרה בביוץ. ביוץ מתרחש כשהשחלה מייצרת ומשחררת ביצית. הביוץ אמור להתרחש פעם בחודש אצל נשיםinfertility_3.jpg עד גיל המעבר. מסיבות שונות, לפעמים לא מתרחש בכלל ביוץ, או שהוא מתרחש לעיתים רחוקות יותר מהרגיל. הביוץ בחלקו נשלט ע"י הורמונים שנקראים גונדוטרופינים. אלה מיוצרים בבלוטת יותרת המח (בלוטה שנמצאת מתחת למח). גונדוטרופין הוא הורמון שממריץ את פעילות בלוטות המין (השחלות אצל אישה והאשכים אצל גבר). הגונדוטרופינים העיקריים שמיוצרים בבלוטת יותרת המח נקראים הורמונים ממריצי זקיק (FSH) והורמון לוטני (LH). אלה עוברים לזרם הדם ומגיעים לשחלות.

 • כלומיפן היא תרופה שמשתמשים בה במקרים של חוסר פריון שנים רבות. הוא נלקח ככדור. הוא עובד ע"י חסימת "המשוב" המכאני לבלוטת יותרת המח. התוצאה היא שבלוטת יותרת המח מייצרת ומשחררת יותר הורמונים מהרגיל. הכמות הנוספת של ההורמונים שמשוחררים לדם ממריצים את השחלות דבר שיכול לגרום לביוץ.
 • תרופות המכילות גונדוטרופינים הוא סוג נוסף של טיפול. אלו צריכים להיות מוזרקים בד"כ משמש כשכלומיפן לא עוזר או לפני טיפולי הזרעה או הפריה כדי לגרום לביוץ. תרופות אלו יכולים גם לשפר פוריות אצל גברים עם בעיות הורמונאליות מסוימות שמשפיעים על ספירת זרע.
 • תרופות המכילות הרמוני גונדוטרופינים משחררים גורמים לבלוטת יותרת המח לשחרר גונדוטרופינים (שבהמשך ממריץ את השחלות).
 • מטפורמין מוצע לנשים עם תסמונת שחלות ציסטיות שסובלות מחוסר פריון ולא הגיבו לכלומיפן. תרופה זו משמשת בדרך כלל לטיפול באנשים עם סכרת. יש מחקרים סותרים בנושא ותפקיד התרופה לא ברור עדין.


כדאי מאוד לשוחח עם הרופא בפתיחות לפני נטילת תרופות להגברת הפוריות. כדאי להבין את אחוזי ההצלחה, תופעות הלוואי והסיכונים (ראה להלן) וגם המחקרים האחרונים והעדויות לתרופות אלו.

טיפולים כירורגיים

המצבים בהם טיפול כירורגי יהיה הפתרון כוללים:

 • בעיות בחצוצרות- ניתוח לחצוצרה יכול לעזור לנשים מסוימות עם עקרות כתוצאה מבעיות בחצוצרה. לדוגמא: אם החצוצרה סתומה או מצולקת ממחלות קודמות, דלקות או בעיות אחרות. נשים מסוימות שבצעו קשירת חצוצרה (עיקור) בעבר למניעת הריון יכולות להחזיר את הפוריות ע"י ניתוח בחצוצרות.
 • אנדומטריאוסיס- ניתוח יוכל לעזור בפריון במקרים של גידול רקמה הזהה לרירית הרחם, מחוץ לרחם.
 • תסמונת שחלות ציסטיות- ניתוח מיוחד בשחלות יוכל לעזור לנשים מסוימות שסובלות מציסטות בשחלות. משתמשים במקור חום כדי להרוס חלק מהזקיקים שמתפתחים בשחלות. הניתוח נעשה רק כששאר השיטות לא הראו תוצאות.
 • פיברואידים- נשים עם פיברואידים לפעמים מנותחות להסרת הפיברואיד אם אין הסבר אחר לחוסר הפוריות. אולם לא ידוע אם הפיברואידים גורמים לחוסר פריון ואם הסרה שלהם תעזור.
 • סיבה לחוסר פוריות גברית- סיבה אחת לחוסר פוריות היא בגלל זרע שנחסם ע"י אי תקינות של עילית האשך (צינור מפותל שבו מאוחסנים הזירעונים). ניתן לטפל בבעיה ע"י ניתוח.


בעבר היו מנתחים גברים עם דליות האשך שהיו עקרים. אולם, מחקרים אחרונים מראים שניתוח לא עוזרים במקרים הללו.

סיוע בהתעברות

טכניקות עכשוויות מתוארות בקיצור להלן. מומחה ייעץ איזו שיטה יעילה למקרה חוסר הפריון שלך, ויסביר את אחוזי ההצלחה.

הזרעה (IUI)

בתהליך זה מחדירים זרע לרחם האישה. זה נעשה ע"י החדרת צינורית פלסטיק עדינה שמוחדרת דרך צוואר הרחם לרחם. הזרע מועבר דרך הצינורית. התהליך הנ"ל מאוד פשוט. ניתן לתזמן את התהליך עם הביוץ. לעתים ניתנות תרופות פוריות לפני התהליך, להגדיל את הסיכוי לביוץ. נשים שמשתמשות בתהליך הזה צריכות חצוצרות בריאות כדי לאפשר לביצית לעבור מהשחלה לרחם. אם הכול מצליח, ההפריה מתבצעת ברחם.

 • הזרע יכול להיות של בן הזוג או של תורם.
 • משתמשים בזרע של בן הזוג כאשר אין הסבר לחוסר הפוריות והזרע נראה בסדר. או כאשר רירית הרחם חוסמת או הורגת את הזרע. הזרע מושג ע"י אוננות מעט לפני תהליך ההזרעה.
 • זרע של תורם משיגים בבנק הזרע, זרע קפוא של התורם. משתמשים בתורם במקרים הבאים: לבן הזוג אין זרע או שיש ספירה נמוכה מאוד, עבר ניתוח עיקור וההחזרה לא הצליחה, או לא נוסתה, במקרים של מחלה כמו איידס, או במקרים שיש סיכון גבוה להעברת מחלות תורשתיות.
 • אם ההזרעה לא פועלת, זוגות עוברים לשיטות נוספות המפורטות מטה.

הפריה חוץ גופית (IVF)

בהפריה חוץ גופית ההפריה נעשית מחוץ לגוף, במעבדה בצלוחית או מבחנה. משתמשים בשיטת הפריה זו אצל זוגות שחוסר הפריון נגרם כתוצאה מחסימה בחצוצרות, או מסיבה לא מוסברת.
בתהליך זה נוטלים תרופות להגברת הפריון להמרצת השחלות לייצור יותר ביציות. כאשר הביציות נוצרו נעשה ניתוח קטן להוצאת הביציות. כל ביצית מעורבבת עם זרע שאותו משיגים כמו בשיטת ההזרעה הנ"ל. משאירים את התערובת ביצית/זרע במעבדה למספר ימים. המטרה היא שהזרע יפרה את הביצית ויוצרו עוברים.
1-2 מהעוברים שנוצרו מוכנסים לרחם האישה דרך צינורית פלסטיק עדינה. שאר העוברים שנוצרו במעבדה מוקפאים לשימוש עתידי (אם התהליך לא הצליח בפעם הראשונה). יכול להיות שתישאלו אם את העוברים הנותרים תרצו לתרום למטרות מחקר או לזוגות עקרים.
הסיכוי להצלחת ההפריה החוץ גופית גדלים כאשר:
•    גיל האישה פחות מ-39.
•    האישה הייתה בהריון בעבר.
•    לאישה BMI של 19 עד 30 (לא תת משקל ולא עודף משקל).

סיבות אחרות שיכולות להקטין סיכויי ההצלחה של ההפריה החוץ גופית:
•    לאישה, שתייה של יותר מיחידה אחת של אלכוהול ליום או צריכה מרובה של קפאין.
•    לשני בני הזוג, עישון.

מומלץ לזוגות לעבור 3 סיבובים של הפריה חוץ גופית להגדלת הסיכוי להריון.

החדרת ביצית/זרע (GIFT)

ביציות וזרע נאספים כמו במקרים הנ"ל. הביציות מעורבבות עם זרע ומוחדרות מיד לאחת החצוצרות. לפיכך ההפריה נעשית באופן "טבעי" בתוך החצוצרה או הרחם, ולא מחוץ לגוף במעבדה. כדי שזה יעבוד, החצוצרות צריכות להיות בריאות. משתמשים בשיטה זו במקרים שאין הסבר לחוסר הפריון או במקרים של חוסר פריון של הגבר. אולם, שיטת זו לא הוכחה כיעילה יותר מהפריה חוץ גופית ולכן לא משתמשים בה לעיתים קרובות.

הזרקת זרע לתוך ביצית (ICSI)

בשיטה זו לוקחים זרע אחד ומזריקים אותו ישירות לתוך הביצית. הזרע מוזרק לחלק החיצוני של הביצית. שיטה זו עוקפת מחסומים שאולי מנעו הפריה. למשל, חלק מבעיות הפריון נובעות מכך שהזרע לא יכול לחדור את המעטפת של הביצית כדי להפרותה. משתמשים בשיטה זו גם כאשר ספירת הזרע של הגבר נמוכה, כי רק זרע אחד נחוץ.
אם יש צורך, ניתן גם לאסוף זרע ע"י ניתוח קטן לאשכים. שיטה זו נעשית כאשר לא ניתן לאסוף זרע בדרך המקובלת (כאשר יש חסימה או שהגבר עבר ניתוח עיקור).
הביצית שמכילה את הזרע מוחדרת לרחם כמו בהפריה חוץ גופית. בשיטה זו משתמשים כאשר לא נוצרו עוברים בהפריה חוץ גופית או כאשר ספירת הזרע או איכות הזרע נמוכה מדי להצלחת
הפריה חוץ גופית רגילה.

תרומת ביציות

שיטה זו כוללת עידוד יצירת ביציות של תורמת עם תרופות. הביציות מעורבבות עם הזרע של בין הזוג (כמו בהפריה חוץ גופית). לאחר יומיים-שלושה ימים העוברים מוחדרים לרחם של האישה. שיטה זו היא אופציה כאשר לנשים יש בעיה בשחלה והיא לא מייצרת ביציות, כאשר השחלות הוסרו, כאשר יש מחלות בהם השחלות לא פעילות (תסמונת טרנר) וכאשר יש חשש להעברת מחלות גנטיות. שיטה זו גם משמשת במקרים מסוימים שבהם ההפריה החוץ גופית נכשלה.

תרומת עוברים

זוגות שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית מוצלחים יכולים להחליט לתרום את העוברים הנותרים לזוגות עקרים אחרים.

טיפולים לחוסר פריון ללא סיבה

טיפולים למקרים אלו בד"כ כוללים המרצת הביוץ ע"י שימוש בכלומיפן הזרעה או הפריה חוץ גופית. מחקר חדש בסקוטלנד מראה, לאחר מעקב של חצי שנה, שלא הייתה הצלחה גדולה יותר לזוגות שעברו טיפולים ביחס לזוגות שהמשיכו לנסות בשיטה הקונבנציונאלית. אולם, הנשים שעברו טיפולים הרגישו יותר רגועות, ומצאו כי התהליך יותר מתקבל על הדעת.
מחקר זה מעלה את השאלה לגבי טיפול בחוסר פריון ללא סיבה. הטיפולים הנעשים במקרים אלו הם תלויים בגיל האישה ובחירתה. כדאי לדון עם הרופא המטפל לגבי האפשרויות.

טיפולים אחרים

יש הממליצים תוספות כמו אבץ, סלניום, ותוספות ויטמין E יכולות לעזור לגברים בעלי ספירת זרע חריגה מסיבות לא ידועות. אולם, ההוכחות ליעילות תוספות אלו חלשות מאוד.

סיבוכים אפשריים בטיפולי פוריות

הריון מרובה עוברים

תאומים והריונות מרובי עוברים נפוצים יותר בחלק מטיפולי הפוריות כולל טיפול תרופתי עם כלומיפן לדוגמא. הסיבה לכך היא שבחלק מהטיפולים התרופתיים השחלות מעודדות לייצר יותר ואז יותר מביצית אחת משוחררת ועוברת הפריה. גם, במקרי הפריה מסוימים מוחזרים יותר מעובר אחד לרחם ואז יתפתחו יותר עוברים.
תאומים או שלישיה יכול להיות דבר מדהים, אולם, הדבר יכול להגדיל את הסיכון לבעיות במשך ההיריון כמו לחץ דם גבוה וסוכרת. יכולות להיות בעיות גם לתינוקות המתפתחים כמו תינוקות קטנים, פגים וכד'. מסיבה זו בבריטניה, לא מומלץ להחדיר יותר משני עוברים לנשים מתחת לגיל 40.

הריון בחצוצרה

הסיכוי להריון בחצוצרה גדול יותר לנשים שעברו טיפולי פוריות. במיוחד במקרים של בעיות בחצוצרות.

לחץ

טיפולי הפריה והשאלות הנשאלות לפני ההפריה יכולים ליצור לחץ על מערכות יחסים רבות. חשוב לדבר על הרגשות שלך עם בן/בת הזוג, הרופא, אחות או יועץ.

גירוי עודף של השחלות

יש סיכון קטן שחלק מהתרופות יגרו את השחלות גירוי עודף ויגרמו לתסמונת עידוד יתר של השחלות. במצב זה השחלות יכולות להתנפח כתוצאה ממספר הזקיקים הרב שנוצרים בשחלות. התופעות יכולות להיות כאבי בטן, נפיחות, בחילה והקאות. המצב יכול להיות מטופל בקלות ולא גורם לבעיות רציניות. אולם, לפעמים המצב יכול להיות חמור יותר ויכול להוביל לבעיות בכבד, בכליות ובעיות נשימה או קריש דם.
בד"כ נעשה פיקוח קרוב, תוך שימוש באולטרא סאונד, כאשר אישה נוטלת תרופות להגברת פעילות השחלות. המספר והגודל של הזקיקים נמדד. פיקוח זה עוזר למניעת ריבוי עוברים ועידוד יתר של השחלות.

סרטן השחלות

יש חשש מסוים שחלק מהתרופות שמעודדות את השחלות, יכולים להגדיל את הסיכון לסרטו השחלות. עדין לא ברור לחלוטין אם זה באמת כך. עובדה היא, שמחקר גדול בדנמרק שבדק נשים שהשתמשו בתרופות להגדלת הפוריות, מצא כי לא נראה שהסיכון לסרטן השחלות עלה.

מומים מולדים

הסיכון למומים מולדים שמתרחשות בעקבות עזרה בהתעברות הוא קטן. אולם, הסיכון הוא גידול של 30% לעומת נשים שהתעברו באופן טבעי. סיכון נוסף של 30% נשמע הרבה, אולם, כדאי לשים את הדברים בפרופורציה במספרים: ל-3.5% תינוקות שנולדים כתוצאה מהפריה חוץ גופית יכולים להיות מומים מולדים לעומת 2.5% תינוקות שנולדים כתוצאה מהתעברות טבעית. המומים שנמצאו יותר שכיחים הם בעיות מסוימות בלב, שפה וחך שסועים, ומומים מסוימים במעי.

תופעות לוואי נוספות

חלק מהתרופות שמשמשות לטיפולי ההפריה יכולים לגרום לגלי חום, ועוד סממנים של גיל המעבר.

לפני תחילת המסע רצוי לדון עם הרופא המטפל על היתרונות והחסרונות של כל שיטה, הסיכונים ותופעות הלוואי.

אתיקה

חלק מטיפולי הפוריות לא מקובלים על אנשים מסוימים. הסיבה העיקרית היא העוברים המבוזבזים. למשל, בטיפולים חוץ גופיים, עוברים לא משומשים נזרקים (אם הם לא מוקפאים לשימוש עתידי), נתרמים או משמשים למחקר.
תרומת זרע

מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
חשמלית או ידנית? כך תבחרי את משאבת החלב שלך נשים רבות מגלות בתחילת דרכן כאימהות...
כיום, ישנה מודעות גוברת לחשיבות ההשקעה במוצרי התינוקות השונים, אשר חשובים לנוחות...
הכי נקראים
הנקראים ביותר
עמוד הבית (257921 כניסות)
מה תמצאו באתר ילד ? כתבות ומידע חשוב בנושאים הריון, לידה, תינוקות, הורות ועוד....
__404__ (87563 כניסות)
Bad karma: we can't find that page! You asked for , but despite our computers looking very hard, we could not find it. What happened ? the link...
MMR הוא חיסון משולב נגד חצבת, חזרת ואדמת. ילדים מקבלים בד"כ את חלקו הראשון של החיסון...
החזה של כל אשה מתחיל להשתנות כבר בתחילת ההריון ולהתכונן לקראת בוא התינוק. למה...